Orbán: Satelitné snímky dokazujú, že ropovod Družba nie je poškodený

02.03.2026 Celý región

Budapešť 2. marca (TASR) - Satelitné snímky dokazujú, že neexistujú žiadne technické prekážky pre opätovné spustenie ropovodu Družba. Podľa servera magyarnemzet.hu to vyhlásil v pondelok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev okamžite obnovil dodávky ropy, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Na základe satelitných snímok a prevádzkových informácií, ktoré máme k dispozícii, je zrejmé, že ropovod Družba je schopný prevádzky,“ povedal Orbán po schôdzke týkajúcej sa národnej bezpečnosti v pondelok ráno po tom, čo dostal podrobnú správu o útoku na ropovod a jeho stave.

Podľa jeho slov bolo zistené, že útok priamo neovplyvnil potrubie ropovodu, preto neexistuje žiadna technická prekážka pre opätovné spustenie prevádzky. Orbán dodal, že súvisiace satelitné snímky budú zverejnené.

„Opäť vyzývame prezidenta Zelenského, aby obnovil prevádzku ropovodu Družba a umožnil vstup maďarským a slovenským inšpektorom s cieľom ukončiť spor. Budeme pokračovať v našich protiopatreniach, kým Ukrajinci neobnovia dodávky ropy,“ podčiarkol Orbán.

Premiér podotkol, že to, čo robí prezident Zelenskyj, je obyčajné vydieranie Maďarska.

Ropa z Ruska neprúdi cez ropovod Družba do Maďarska a na Slovensko od 27. januára. Dôvodom je podľa Ukrajiny ruský útok na zariadenie ropovodu v meste Brody v Ľvovskej oblasti. Orbán a Fico podozrievajú Kyjev z politického vydierania a zo zasahovania do predvolebnej kampane v Maďarsku. Ukrajina to odmieta a tvrdí, že pracuje na oprave poškodenej infraštruktúry.
 

Vyberte región

mark